D38999/20WF11HC
Mfr.Part #
D38999/20WF11HC
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
35
In Stock :
35
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Published :
2001
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
19-11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Total Number of Contacts :
11
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
11
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20WF11HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11HC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.