D38999/20WF11HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
11
Filter Feature :
No
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Shell Size - Insert :
19-11
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2001
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
11
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WF11HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11HC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20WF11HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER