D38999/20WF11HB
Mfr.Part #
D38999/20WF11HB
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Cycle (Cycles) :
1500
Number of Contacts :
11
Operating Temp Range :
-65C to 175C
Less Contact :
No
Product Depth (mm) :
36.9
Product Height (mm) :
36.9
Contact Style :
Pin
ECCN (US) :
EAR99
Service Rating :
II
Termination Method :
Gold
Type :
Circular
Maximum Voltage Rating :
1250VDC|900VAC
Family :
D38999
Polarization :
B
Contact Size :
11#16
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Insert Material :
Hard Dielectric
Voltage Rating :
1250VDC/900VAC