D38999/20WF11HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2001
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
F
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
16
Feature :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-11
Datasheets
D38999/20WF11HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11HA Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.