D38999/20WF11HA
Mfr.Part #
D38999/20WF11HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11HA
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
19-11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
16
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Contacts :
11
Published :
2001
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WF11HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WF11HA Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WF11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER