D38999/20WF11BB
Mfr.Part #
D38999/20WF11BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Style :
Threaded
Military Standard Series :
Series III
Shell Size :
19
Current Rating :
13 A
Shell Style :
Wall Mount
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Voltage Rating :
1250VDC|900VAC
Housing Color :
Olive Drab
Product Depth (mm) :
36.9
Shell Size / Insert Arrangement :
Series :
D38999 III
Tradename :
Amphenol
RoHS :
N
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Service Rating :
II
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Orientation :
Straight
Product Height (mm) :
36.9
Termination Style :
Crimp
Contact Style :
Socket
Number of Terminals :
11
Brand :
Amphenol Aerospace
Product :
Receptacles
Shell Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Type :
Circular
Insert Material :
Hard Dielectric
Mounting Angle :
Straight
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Less Contact :
yes
Termination Method :
Crimp
Contact Classification :
11Signal
Sealing :
Meets IP67
Contact Gender :
SKT
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Number of Positions :
11 Position
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Style :
Wall
Strain Relief :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Cycle (Cycles) :
500
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Number of Contacts :
11
Gender :
RCP
Contact Size :
Wire Size (AWG) :
Product Length (mm) :
Polarization :
B
Number of Ports :
1
Rad Hardened :
No
Voltage Rating :
1250VDC/900VAC
Shielding :
yes
Family :
D38999
Operating Temp Range :
-65C to 175C
Mounting :
Wall Mount
Datasheets
D38999/20WF11BB
Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes 11 Position Positions
D38999/20WF11BB Overview
D38999/20WF11BB Features
D38999 III series
D38999/20WF11BB Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20WF11BB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT