D38999/20WF11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard Series :
Series III
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting :
Wall Mount
Brand :
Amphenol Aerospace
Insert Material :
Hard Dielectric
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Number of Positions :
11 Position
Series :
D38999 III
Shell Plating :
Cadmium
Shell Size :
19
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Shell Size / Insert Arrangement :
Termination Method :
Crimp
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Wire Size (AWG) :
Termination Style :
Crimp
ECCN (US) :
EAR99
Type :
Circular
Number of Contacts :
11
Operating Temp Range :
-65C to 175C
Product Depth (mm) :
36.9
Amphenol
Contact Classification :
11Signal
Voltage Rating :
1250VDC/900VAC
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Product Height (mm) :
36.9
Number of Ports :
1
Sealing :
Meets IP67
Mating Style :
Threaded
Contact Style :
Socket
Mounting Style :
Wall
Rad Hardened :
No
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Gender :
SKT
Family :
D38999
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Tradename :
Polarization :
B
Contact Size :
Service Rating :
II
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Product :
Receptacles
Mating Cycle (Cycles) :
500
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Maximum Voltage Rating :
1250VDC|900VAC
Number of Terminals :
11
Current Rating :
13 A
Shell Style :
Wall Mount
RoHS :
N
Strain Relief :
No
Shielding :
yes
Contact Plating :
Gold
Body Orientation :
Straight
Less Contact :
yes
Mounting Angle :
Straight
Gender :
RCP
Product Length (mm) :
Datasheets
D38999/20WF11BB
Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes 11 Position Positions
D38999/20WF11BB Overview
D38999/20WF11BB Features
D38999 III series
D38999/20WF11BB Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20WF11BB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT