D38999/20WF11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Operating Temp Range :
-65C to 175C
Polarization :
B
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
Amphenol Aerospace
Series :
D38999 III
Product Height (mm) :
36.9
Contact Plating :
Gold
Termination Method :
Crimp
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Number of Contacts :
11
Family :
D38999
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination Style :
Crimp
Mating Style :
Threaded
Shell Style :
Wall Mount
Shell Size / Insert Arrangement :
Amphenol
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Classification :
11Signal
Shell Size :
19
Rad Hardened :
No
Product Depth (mm) :
36.9
Strain Relief :
No
Gender :
RCP
Number of Positions :
11 Position
Shielding :
yes
Contact Size :
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Less Contact :
yes
Product :
Receptacles
Mounting Angle :
Straight
Maximum Voltage Rating :
1250VDC|900VAC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Terminals :
11
Mounting :
Wall Mount
Service Rating :
II
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Contact Gender :
SKT
Sealing :
Meets IP67
Body Orientation :
Straight
Mounting Style :
Wall
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
RoHS :
N
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
ECCN (US) :
EAR99
Tradename :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Housing Color :
Olive Drab
Current Rating :
13 A
Military Standard Series :
Series III
Shell Plating :
Cadmium
Number of Ports :
1
Type :
Circular
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Hard Dielectric
Product Length (mm) :
Voltage Rating :
1250VDC/900VAC
Wire Size (AWG) :
Contact Style :
Socket
Datasheets
D38999/20WF11BB
Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes 11 Position Positions
D38999/20WF11BB Overview
D38999/20WF11BB Features
D38999 III series
D38999/20WF11BB Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20WF11BB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT