D38999/20WF11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11BA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 11C 11#16 SKT RECP
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.74mm
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2009
Contact Shape :
Circular
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
11
Current Rating :
13A
Depth :
36.9mm
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
Contact Quantities :
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
19-11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WF11BA
Conesys D38999/20WF11BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11BA Overview
D38999/20WF11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT