D38999/20WF11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
Copper
Pbfree Code :
No
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Length :
32.74mm
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Quantities :
11
Total Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
19-11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Depth :
36.9mm
Shell Size, MIL :
F
Note :
Contacts Not Included
Published :
2009
Mount :
Flanges, Panel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WF11BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11BA Overview
D38999/20WF11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT