D38999/20WF11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Depth :
36.9mm
Contact Quantities :
11
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Published :
2009
Empty Shell :
yes
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
19-11
Number of Positions :
11
Contact Material :
Copper
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.74mm
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Total Number of Contacts :
Datasheets
D38999/20WF11BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11BA Overview
D38999/20WF11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT