D38999/20WF11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Cadmium
Published :
2009
Body Material :
Aluminium
Contact Quantities :
11
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
19-11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Length :
32.74mm
Current Rating :
13A
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Depth :
36.9mm
DIN Conformance :
Contact Size :
16
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WF11BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11BA Overview
D38999/20WF11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT