D38999/20WF11BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Contact Quantities :
11
Mount :
Flanges, Panel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Published :
2009
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
19-11
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Type :
For Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
Depth :
36.9mm
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Length :
32.74mm
Contact Type :
Crimp
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WF11BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11BA Overview
D38999/20WF11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT