D38999/20WF11AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Depth :
36.9mm
Connector Type :
Receptacle Housing
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Published :
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Length :
32.74mm
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
16
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
Copper
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF11AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AN Overview
D38999/20WF11AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT