D38999/20WF11AN
Mfr.Part #
D38999/20WF11AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
Copper
Radiation Hardening :
No
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
11
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Contact Size :
16
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Length :
32.74mm
Depth :
36.9mm
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WF11AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AN Overview
D38999/20WF11AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT