D38999/20WF11AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
11
Pbfree Code :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Published :
Current Rating :
13A
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Depth :
36.9mm
Shell Size, MIL :
F
Type :
For Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.74mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF11AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AN Overview
D38999/20WF11AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT