D38999/20WF11AE
Mfr.Part #
D38999/20WF11AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58364
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Body/Shell Style :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
11
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
No
Pbfree Code :
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
Termination Type :
Crimp
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WF11AE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WF11AE Overview
D38999/20WF11AE Features
D38999/20WF11AE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11AE Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT