D38999/20WF11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 11C 11#16 PIN RECP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
11
Housing Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Orientation :
C
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Copper
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2006
DIN Conformance :
No
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
19-11
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
D38999/20WF11AC
Conesys D38999/20WF11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AC Overview
D38999/20WF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT