D38999/20WF11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2006
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
19-11
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Orientation :
C
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WF11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AC Overview
D38999/20WF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT