D38999/20WF11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Published :
2006
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Pbfree Code :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
19-11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WF11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AC Overview
D38999/20WF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT