D38999/20WF11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
yes
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
11
Total Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
Copper
Published :
2006
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
19-11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AC Overview
D38999/20WF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT