D38999/20WF11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
19-11
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Orientation :
C
Pbfree Code :
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
11
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Published :
2006
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WF11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AC Overview
D38999/20WF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT