D38999/20WF11AC
Mfr.Part #
D38999/20WF11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11AC
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
Contact Material :
Copper
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
C
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
19-11
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
11
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF11AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AC Overview
D38999/20WF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AC Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT