D38999/20WF11AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Coupling Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Contacts :
11
DIN Conformance :
No
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Connector Type :
Circular, Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
No
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Plating - Body :
Cadmium
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature (Max) :
175°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Size :
F
Empty Shell :
yes
Termination Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20WF11AB
Circular, Receptacle ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL
D38999/20WF11AB Overview
Packaging is Circular, Receptacle.CABLE AND PANEL is the mounting type.
D38999/20WF11AB Features
D38999/20WF11AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
D38999/20WF11AB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT