D38999/20WF11AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Body Material :
Aluminium
Length :
32.74mm
Contact Material :
Copper
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Published :
2009
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
19-11
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13A
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
36.9mm
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF11AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AA Overview
D38999/20WF11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT