D38999/20WF11AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
F
Length :
32.74mm
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
19-11
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
36.9mm
Number of Positions :
11
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Published :
2009
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Contact Size :
16
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Contact Material :
Copper
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Current Rating :
13A
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WF11AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AA Overview
D38999/20WF11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT