D38999/20WF11AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11AA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
11
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Depth :
36.9mm
Type :
For Male Pins
Length :
32.74mm
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
19-11
Published :
2009
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
11
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
IEC Conformance :
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WF11AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AA Overview
D38999/20WF11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT