D38999/20WF11AA
Mfr.Part #
D38999/20WF11AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Length :
32.74mm
Shell Size - Insert :
19-11
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
11
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
F
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Depth :
36.9mm
Published :
2009
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Receptacle
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Ratings :
Cadmium
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WF11AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11AA Overview
D38999/20WF11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT