D38999/20WE26SNL
Mfr.Part #
D38999/20WE26SNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Panel Mount
Contact Size :
20
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size, MIL :
E
Housing Color :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20WE26SNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WE26SN-LC Overview
D38999/20WE26SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT