D38999/20WE26SN
Mfr.Part #
D38999/20WE26SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielded
Empty Shell :
No
Length :
33.65mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
26
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
26
Mixed Contacts :
Feature :
Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
E
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Depth :
33.29mm
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Published :
Applications :
Military
Datasheets
D38999/20WE26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded