D38999/20WE26SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Published :
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Length :
33.65mm
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
Feature :
Self Locking
Filter Feature :
Applications :
Military
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Depth :
33.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20WE26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26SN Overview
D38999/20WE26SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER