D38999/20WE26SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Self Locking
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
26
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
E
Depth :
33.29mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
33.65mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Total Number of Contacts :
26
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WE26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26SN Overview
D38999/20WE26SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER