D38999/20WE26SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Length :
33.65mm
Mixed Contacts :
No
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Mount :
Flanges
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
26
Number of Positions :
26
Depth :
33.29mm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WE26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WE26SN Overview
D38999/20WE26SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER