D38999/20WE26SEL
Mfr.Part #
D38999/20WE26SEL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26SEL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size :
E
Subcategory :
Circular Connectors
Total Number of Contacts :
26
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Tradename :
D38999
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Mating Style :
Threaded
Series :
D38999 Series III
RoHS :
N
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mixed Contacts :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Crimp
Termination Type :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
ECCN Code :
EAR99
Mounting Angle :
Straight
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
HTS Code :
DIN Conformance :
Product :
Receptacles
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Style :
Panel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Style :
Square Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Coupling Type :
Threaded
Number of Positions :
26 Position
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating :
7.5 A
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WE26SEL
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT