D38999/20WE26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
26
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
E
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Number of Positions :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WE26SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WE26SE Overview
D38999/20WE26SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER