D38999/20WE26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WE26SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WE26SE Overview
D38999/20WE26SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER