D38999/20WE26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
26
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WE26SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded