D38999/20WE26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
26
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WE26SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WE26SE Overview
D38999/20WE26SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER