D38999/20WE26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
26
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WE26SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WE26SE Overview
D38999/20WE26SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER