D38999/20WE26SDL
Mfr.Part #
D38999/20WE26SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
E
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Flange
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
26
Housing Color :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Orientation :
D
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WE26SDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26SD-LC Overview
D38999/20WE26SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT