D38999/20WE26SD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WE26SD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
17-26
Published :
2009
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Flange
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
yes
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
26
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26SD-LC Overview
D38999/20WE26SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT