D38999/20WE26SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26SD
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
17-26
Plating :
Cadmium
Published :
2004
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Socket
Pbfree Code :
No
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Total Number of Contacts :
26
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
26
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
Shell Size, MIL :
E
Mount :
Wall
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WE26SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26SD Overview
D38999/20WE26SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER