D38999/20WE26SD
Mfr.Part #
D38999/20WE26SD
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Assemblies
E
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plating :
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
D
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
17-26
Threaded
Radiation Hardening :
Published :
2004
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
26
Pbfree Code :
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WE26SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded