D38999/20WE26SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
E
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Wall
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Orientation :
D
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Contact Style :
Socket
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
26
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
26
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WE26SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WE26SD Overview
D38999/20WE26SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WE26SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WE26SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER