D38999/20WE26SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
E
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
20
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
26
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Datasheets
D38999/20WE26SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26SC-LC Overview
D38999/20WE26SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT