D38999/20WE26SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WE26SCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
E
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WE26SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26SC-LC Overview
D38999/20WE26SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT