D38999/20WE26SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WE26SC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
No
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Contact Type :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Orientation :
C
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
20
Receptacle
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WE26SC-LC Overview
D38999/20WE26SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WE26SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WE26SC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT