D38999/20WE26SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WE26SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
26
Shell Size, MIL :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
No
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
26
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WE26SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26SC Overview
D38999/20WE26SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER