D38999/20WE26SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WE26SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
E
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
26
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20WE26SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded