D38999/20WE26SC
Mfr.Part #
D38999/20WE26SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
7.5A
Flange
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
26
Mount :
Flanges, Panel
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WE26SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WE26SC Overview
D38999/20WE26SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WE26SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WE26SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER